Ciasto to jest bardzo pożywne i pięknie pachnie. Ciekawe czy faktycznie ma coś wspólnego z Indiami...
Składniki:
ciasto:
- 80 g uprażonych wiórków kokosowych
- 125 g masła klarowanego lub ghee (ghee to hinduskie określenie masła klarowanego, czyli masła, z którego usunięto wszystkie osady. Aby przygotować ghee w domu - ja tak zrobiłam - podgrzej dwukrotnie więcej masła, niż jest w przepisie, i przelej je do szklanego dzbanka. Pozostaw do wystygnięcia na ok. 15 min., a następnie ostrożnie, oddzielając osady z mleka, odlej czysty, złoty płyn z wierzchu - jest to właśnie klarowane masło. Możesz też poszukać gotowego masła ghee w dobrych delikatesach.)
- 150 g cukru pudru
- 40 g brązowego cukru
- 2 duże jaja
- 3 średnio duże, bardzo dojrzałe banany
- 200 g gęstego jogurtu naturalnego
- 250 g mąki
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 0,5 łyżeczki mieszanki przypraw korzennych
polewa:
- 200 g kwaśnej śmietany 30%
- 100 g cukru pudru
- 50 g uprażonych wiórków kokosowych
Przygotowanie:
- Rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni. Odpinamy bok od dna nieprzywierającej tortownicy o średnicy ok. 22 - 24 cm i umieszczamy na podstawie papier do pieczenia. Przypinamy bok z powrotem, tworząc z papieru dodatkowe dno. Natłuszczamy formę i wsypujemy do niej uprażone wiórki kokosowe. Przechylając formę, rozprowadzamy wiórki na całej natłuszczonej powierzchni, a ich nadmiar wysypujemy i odstawiamy.
- Masło ghee, cukier puder i brązowy cukier ubijamy w misce na kremową masę, a następnie pojedynczo dodajemy jaja, ubijając dokładnie po dodaniu każdego z nich. W oddzielnej misce rozdrabniamy banany.
- Odstawiamy mikser i dodajemy do masy rozdrobnione banany, jogurt, mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, przyprawy korzenne oraz odstawione wiórki kokosowe, po czym dokładnie łączymy drewnianą łyżką wszystkie składniki, aż ciasto nie będzie miało grudek.
- Łyżką przekładamy ciasto do przygotowanej formy i ostrożnie wygładzamy wierzch.
- Pieczemy 55 min. lub do momentu, gdy lekko naciśnięty środek ciasta będzie jędrny i sprężysty.
- Wyjmujemy ciasto z piekarnika, pozostawiamy do ostudzenia na 15 min., a następnie zdejmujemy bok formy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
- Gdy ciasto ostygnie, przekładamy je na paterę.
- Aby przygotować polewę, mieszamy śmietanę i cukier puder, aż utworzą gęstą masę, którą następnie rozsmarowujemy na powierzchni ostudzonego ciasta. Wiórkami posypujemy polewę (ja dodałam jeszcze migdały).
Smacznego!
ekstra, uwielbiam takie przepisy** nieskomplikowane i zdrowe.
OdpowiedzUsuń